Informujemy P.T. Czytelników, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 Biblioteka będzie nieczynna w dniach od 12 marca do 13 kwietnia 2020 r.

BOOKCROSSING

BOOKCROSSING/UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

 

Na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy Biblioteka stworzyła specjalne półki bookcrossingowe, gdzie czytelnicy mogą wymienić się  książkami, których już nie czytają:

WYPOŻYCZALNIA - BUD. C, SALA NR 011,
CZYTELNIA NAUKOWA NR 3 - BUD. A, SALA 366 (4 PIĘTRO),
DOM STUDENTA - UL. MICKIEWICZ A 10 (PATIO).

Czym jest bookcrossing?

Idea Bookcrossingu narodziła się w 2001 w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło ponad 5 600 000 uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie 15 tysięcy w Polsce (od 7 października 2003).
To dobry sposób na nieodpłatne przekazywanie książek poprzez zostawianie ich na specjalnie oznaczonych niewielkich regałach lub w innych wyznaczonych punktach. Inni w ten sposób mogą je zabrać, przeczytać i znów zostawić w odpowiednich lokalizacjach. Najbardziej spontanicznymi miejscami w akcjach bookcrossingowych są ławki w parku, siedzenia w autobusach, przedziały w pociągach czy nawet parapety na wystawach sklepowych. Jednak najbardziej rozpowszechnioną formą są specjalne tworzone regały bookcrossingowe. Do akcji może dołączyć każdy, bezpłatnie.

Bookcrossing - (inaczej nazywana uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książkokrążeniem) - idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

Bookcrossing - to ruch, który powstał, żeby "uwalniać" książki. Nasza Biblioteka stworzyła specjalne półki bookcrossingowe, gdzie czytelnicy mogą dla siebie wzajemnie zostawiać książki, których już nie czytają, ale które mogą jeszcze cieszyć innych.

Bookcrossing - podnosi poziom czytelnictwa, pomaga nawiązywać nowe znajomości, podejmować ciekawe dyskusje.

Bookcrosserzy - czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Jeśli masz ciekawą książkę (w dobrym stanie!), którą chciałbyś się podzielić z innymi czytelnikami, przynieś ją do Biblioteki lub pozostaw na półkach bookcrossingowych w wyznaczonych miejscach.

Źródło:http:

1. ekomania czyli czemu tak, a nie inaczej: Bookcrossing - uwolnij książkę, ekostyl.blogspot.com [dostęp 2018.11.15].
2. Welcome to BookCrossing,
www.bookcrossing.com [dostęp 2018.11.15].
3. About Us,
www.bookcrossing.com [dostęp 2018.11.15].
4. Reklama w Gazecie Wyborczej,
serwisy.gazeta.pl [dostęp 2018.11.15] (pol.).
5. Bookcrossing - uwolnij książki - Telewizja Polska SA,
www.tvp.pl [dostęp 2018.11.15] (pol.).
6. Damian Rychliński PKPIK, Bookcrossing,
www.pkp.pl [dostęp 2018.11.15] (pol.).