Zmiana godzin otwarcia Biblioteki w dniach od 28.06.2021 r. do 30.09.2021 r.

BOOKCROSSING

BOOKCROSSING/UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

W trosce o bezpieczeństwo naszych Czytelników i zdrowie publiczne oraz w związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z koronawirusem, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, informujemy, że Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy zawiesza funkcjonowanie Bookcrossingu w Wypożyczalni - budynek C, Holu - budynek D jak również Domu Studenta - ul. Mickiewicza 10 (Patio).
Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej, dlatego też, w związku z koniecznością przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa obowiązuje zakaz dzielenia się z innymi czytelnikami, pozostawiania na półkach bookcrossingowych w wyznaczonych miejscach do odwołania.

Na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy Biblioteka stworzyła specjalne półki bookcrossingowe, gdzie czytelnicy mogą wymienić się  książkami, których już nie czytają:

Wypożyczalnia - budynek. C,  sala nr 011,
• Hol - budynek D, 
DOM STUDENTA - ul. Mickiewicza 10 (Patio).

Czym jest bookcrossing?

Idea Bookcrossingu narodziła się w 2001 w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło ponad 5 600 000 uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie 15 tysięcy w Polsce (od 7 października 2003).
To dobry sposób na nieodpłatne przekazywanie książek poprzez zostawianie ich na specjalnie oznaczonych niewielkich regałach lub w innych wyznaczonych punktach. Inni w ten sposób mogą je zabrać, przeczytać i znów zostawić w odpowiednich lokalizacjach. Najbardziej spontanicznymi miejscami w akcjach bookcrossingowych są ławki w parku, siedzenia w autobusach, przedziały w pociągach czy nawet parapety na wystawach sklepowych. Jednak najbardziej rozpowszechnioną formą są specjalne tworzone regały bookcrossingowe. Do akcji może dołączyć każdy, bezpłatnie.

Bookcrossing - (inaczej nazywana uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książkokrążeniem) - idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu.

Bookcrossing - to ruch, który powstał, żeby "uwalniać" książki. Nasza Biblioteka stworzyła specjalne półki bookcrossingowe, gdzie czytelnicy mogą dla siebie wzajemnie zostawiać książki, których już nie czytają, ale które mogą jeszcze cieszyć innych.

Bookcrossing - podnosi poziom czytelnictwa, pomaga nawiązywać nowe znajomości, podejmować ciekawe dyskusje.

Bookcrosserzy - czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Jeśli masz ciekawą książkę (w dobrym stanie!), którą chciałbyś się podzielić z innymi czytelnikami, przynieś ją do Biblioteki lub pozostaw na półkach bookcrossingowych w wyznaczonych miejscach.

Źródło:http:

1. ekomania czyli czemu tak, a nie inaczej: Bookcrossing - uwolnij książkę, ekostyl.blogspot.com [dostęp 2018.11.15].
2. Welcome to BookCrossing,
www.bookcrossing.com [dostęp 2018.11.15].
3. About Us,
www.bookcrossing.com [dostęp 2018.11.15].
4. Reklama w Gazecie Wyborczej,
serwisy.gazeta.pl [dostęp 2018.11.15] (pol.).
5. Bookcrossing - uwolnij książki - Telewizja Polska SA,
www.tvp.pl [dostęp 2018.11.15] (pol.).
6. Damian Rychliński PKPIK, Bookcrossing,
www.pkp.pl [dostęp 2018.11.15] (pol.).