Informujemy P.T. Czytelników, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 Biblioteka będzie nieczynna w dniach od 12 marca do 13 kwietnia 2020 r.

Marzec, miesiąc kobiet. IBUK Libra prezentuje książkę

Joanna Jurgała-Jureczka, Kobiety Kossaków

Piękne, ambitne, nieodgadnione. Kobiety Kossaków żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Dostojne matrony i matki, które same siebie nazywały kurami domowymi; buntowniczki, malarki i literatki, chcące za wszelką cenę wyjść z cienia by pokazać swój własny talent.

Głównymi bohaterkami opowieści są kobiety związane z Kossakami:
- Aniela z Kurnatowskich Gałczyńska - teściowa Juliusza,
- Zofia z Gałczyńskich Kossakowa - żona Juliusza i seniorka rodu,
- Zofia z Kossaków Romańska i Jadwiga z Kossaków Unrużyna - córki Zofii i Juliusza,
- Maria z Kisielnickich Kossakowa - żona Wojciecha, synowa Juliusza,
- Anna z Kisielnickich Kossakowa - żona Tadeusza, synowa Juliusza oraz najmłodsze pokolenie: Jadwiga, Witkiewiczowa, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak - wnuczki Juliusza.

W książce wykorzystano niepublikowane materiały, wśród których znalazły się między innymi: „Pamiętniki "Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej, „Zapiski z okresu wojny" Magdaleny Samozwaniec, korespondencja Marii Kossakowej, listy jej syna Jerzego i zięciów (mężów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec), listy Marii do wnuczki Teresy Starzewskiej, córki Magdaleny Samozwaniec, a także bogate archiwum Zofii Kossak.

Tytuł dostępny jako prezent do 31 marca.